•    HABER DETAY
 • Tem 25 2010 12:00AM - Boğaziçi Rallisi, Castrol Ford Team Türkiye’yi hedefe yaklaştırdı Yağız Avcı şampiyona lideri

  Bu yıl 38’incisi yapılan, Avrupa Ralli Şampiyonası’nın iddailı pilotlarının da start aldığı Türkiye’nin en eski uluslararası motorsporu organizasyonu Boğaziçi Rallisi’nde, Castrol Ford Team Türkiye pilotları Yağız Avcı – Bahadır Gücenmez en iyi Türk ekip olarak finişe ulaştı ve Türkiye Pilotlar Şampiyonası’nda birinci sıraya yerleşti. Ford Fiesta S2000, Fiesta R2 ve Fiesta ST ralli otomobilleri ile yarışan Castrol Ford Team Türkiye, 25 Temmuz 2010 Pazar günü akşamı üç aracını da finişe ulaştırarak takımlar şampiyonasında değerli puanlar adı.

  Avrupa Ralli Şampiyonası’nın iddialı pilotlarının start aldığı rallide Castrol Ford Team Türkiye Yağız Avcı- Bahadır Gücenmez ile genel klasman 2’nciliğine ulaştı. Dört tekerlekten çekişli Fiesta S2000’i podyumun ikinci basamağına ulaştıran ekip ayrıca genel klasmanda iki tekerlekten çekişli iki aracıyla da pek çok güçlü dört tekerlekten çekişli rakibini ve deneyimli pilotlarını geride bıraktı.

  32 aracın start aldığı ve ancak 17 aracın finişe ulaşabildiği zorlu ralli 3 gün boyunca kıyasıya bir mücadeleye sahne oldu.

  Yağız Avcı en iyi Türk pilot

  VIA/Port İstanbul Rallisi sonrası şampiyonada 2’inci sırayı elde eden Yağız Avcı, Fiesta S2000’in direksiyonunda 16 etabın 4’ünde en iyi zamanı yaparak sergilediği müthiş performans ile Türkiye Ralli Şampiyonası genel klasman liderliğine yükseldi. 2’nci günün 2’inci etabında ikinciliğe yükselen Yağız Avcı – Bahadır Gücenmez ikilisi Serkan Yazıcı’nın 2 dakika 30 saniye önünde yarışı tamamladı. Yağız Avcı, elde ettiği puanlarla Süper 2000 kategorisinde de liderliğe yükseldi.
  Castrol Ford Team Türkiye grup A ve Genç Pilotlar Şampiyonasında lider
  Castrol Ford Team Türkiye adına Fiesta R2 ve Fiesta ST ile yarışan pilotlar Emre Yurdakul ve Murat Bostancı VIA/Port İstanbul Rallisi’nde olduğu gibi takımları adına maksimum puanı toplamayı başardılar. Castrol Ford Team Türkiye, istikrarlı performansını sürdürerek Takımlar Şampiyonluğu için önemli puanlar kazanarak hedefe daha da yaklaştı.
  İki tekerlekten çekişli Ford Fiesta R2 otomobiliyle yine deneyimini ortaya koyan Emre Yurdakul ve copilotu Burak Erdener bu yarışı da Grup A birincisi olarak bitirerek şampiyonadaki Grup A birinciliklerini sürdürdüler.
  21 yaşındaki genç pilot Murat Bostancı bu yarışta elde ettiği N3 birinciliği ile bu sezon Grup N3 şampiyonluğunu garantilerken, genç pilotlar şampiyonasında da liderliğini perçinledi.

  Serdar Bostancı: “Hedefimiz pilotlar şampiyonasındaki liderliğimizi takımlar şampiyonluğuna taşımak”

  Boğaziçi Rallisi’nde Yağız Avcı’nın 16 etabın 4’ünde en iyi zamanı yapması ve yarışı kararlı ve hatasız pilotajıyla sürdürmesinin büyük bir başarı olduğuna dikkat çeken Castrol Ford Team Türkiye Takım Direktörü Serdar Bostancı, “Yağız Avcı’nın genel klasman ikinciliği ve en iyi Türk ekip olarak ralliyi tamamlamamız kadar diğer ekiplerimizin böyle zorlu bir yarışta finişe ulaşmaları bizim için çok iyi bir sonuç. Özellikle Yağız’ın Avrupa Şampiyonluğu unvanına sahip ve bu sene Avrupa Ralli Şampiyonası lideri İtalyan pilot Rozetti ile başa baş mücadele edip, çok az bir farkla ikinci tamamlaması olağanüstü bir başarıydı. Bazı etaplarda en iyi zamanı da yapan Avcı üç gün boyunca sergilediği performans ile en yakın rakibine 2.5 dakika fark atarak diğer Türk ve yabancı ekipleri çok geride bıraktı. Yağız Avcı’nın elde ettiği puanlar, onu Pilotlar Şampiyonası’nda liderliğe yükseltirken Genç Pilotlar Şampiyonası’nda da Murat Bostancı liderliğini perçinledi. Aynı şekilde Emre Yurdakul’un grup A liderliğini sürdürmesi bizleri mutlu etti. Ekip olarak kazandığımız puanlarla hedefimize bir adım daha yaklaştık. Takım ve pilotlarımızın genel performansları ve elde ettikleri sonuçtan son derece memnunuz. Avrupa Ralli Şampiyonası’nın iddialı takımlarının dahi sorunlar yaşadığı rallide araçlarımızın performansını ve sağlamlığını bir kez daha ispat etmiş olduk. Bundan sonraki çalışmalarımızı 14-15 Ağustos tarihinde Ankara’da düzenlenecek Hitit Rallisi için sürdüreceğiz” dedi.

  Türkiye Ralli Şampiyonası Puan Durumu:

  Yağız Avcı 98,20
  Burak Çukurova 95,45
  Serkan Yazıcı 80,80
  Fatih Kara 72,50
  Ercan Kazaz 62,50  HABER FOTOĞRAFLARI


  << Haberler Sayfasına Geri Dön