•    HABER DETAY
 • Tem 25 2010 12:00AM - Castrol Ford Team Türkiye, Boğaziçi Rallisi’nde şampiyonluğu kovalayacak Yağız Avcı, Türkiye’nin 11 yıllık özlemine son vermek istiyor

  Türkiye’de ralli sporunu uzun yıllardır kesintisiz destekleyen tek fabrika olan Ford Otosan’ın motorsporları takımı Castrol Ford Team Türkiye, 23-25 Temmuz tarihleri arasında Boğaziçi Rallisi adıyla koşulacak Avrupa Ralli Şampiyonası yarışında 2010 sezonu Takımlar Şampiyonluğu için mücadele edecek. Takım, bu yıl 38’incisi düzenlenen ve Türkiye’nin en eski uluslararası motorsporu organizasyonu olan Boğaziçi Rallisi’ne tüm araçlarıyla katılırken Yağız Avcı da Ford’un güçlü aracı Fiesta S2000 ile 11 yıl aradan sonra bir Avrupa Şampiyonası yarışında birincilik elde eden Türk pilot olmayı amaçlıyor.

  Türkiye Ralli Şampiyonası'na da puan verecek olmasıyla Castrol Ford Team Türkiye için büyük önem taşıyan Boğaziçi Rallisi’nin güzergâhı her yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul'un Anadolu yakası ile Kocaeli'ndeki toprak etaplardan oluşuyor. Etaplarının büyük çoğunluğu sezon başındaki WRC Türkiye Rallisi'nde kullanılmış ve ekipler tarafından beğenilmiş olan yarış 23 Temmuz Cuma günü Bağdat Caddesi'nde start alacak ve 25 Temmuz’da sona erecek.

  Bonus Parkur Racing, ST Racing, Delta Sport, Toksport gibi takımlara karşı mücadele edecek Castrol Ford Team Türkiye, sezonun en önemli yarışlarından biri olan Boğaziçi Rallisi’nde en yüksek puanı almak için yarışacak.

  Yerli ve yabancı pek çok ekibin yarışacağı rallide 8 adet S2000 aracın start alacak olması Boğaziçi Rallisi’ndeki heyecanı zirveye taşırken Castrol Ford Team Türkiye de Yağız Avcı-Bahadır Gücenmez ikilisinin kullanacakları Fiesta S2000 ile 2010 sezonunda elde edilen başarıları uluslararası platformda sergileme imkânı bulacak. İkili toprak etaplarda koşulacak rallide; 1996 yılında Serdar Bostancı’nın, 1999’da ise Volkan Işık’ın ulaştığı genel klasman birinciliğini tekrarlayarak Türkiye’nin 11 yıllık özlemine son vermek istiyor.

  Parkuru daha önceki yıllardan ve benzer etapların koşulduğu İstanbul Rallisi’nden dolayı iyi bildiklerine değinen Castrol Ford Team Türkiye Takım Direktörü Serdar Bostancı, “Boğaziçi Rallisi’nin ikinci ve üçüncü günü yarışılacak etapların her ne kadar kırıcı ve zorlayıcı özellikte olduğunu bilsek de, Fiesta’larımızın ne kadar dayanıklı olduklarını sezonun bugüne kadarki yarışlarında gördük” dedi. Son derece yoğun geçen hazırlık sürecini tamamladıklarını belirten Bostancı, “Kocaeli Rallisi ile İstanbul Rallisi’nde olduğu gibi dört aracımızı da sorun yaşamadan finişe ulaştıracağımıza eminiz. Yine son iki yarışta dört aracımızı da genel klasmanda ilk 10 sıraya sokabilmiş ve takım adına önemli puanlar kazanmıştık. Pilotlarımızın bu yarışlarda elde ettikleri başarı, tüm takımın motivasyonuna önemli katkıda bulundu. Boğaziçi Rallisi’nde de en iyi sonucu elde edeceğimize inanıyoruz” diye konuştu.

  Rallide Yağız Avcı-Bahadır Gücenmez’e Fiesta R2 ile Emre Yurdakul-Burak Erdener ve Orhan Avcıoğlu-Burak Akçay, Fiesta ST ile ise Murat Bostancı-Onur Vatansever ikilisi eşlik edecek. Ford Fiesta S2000 ile 3. sırada start alacak olan Yağız Avcı; Peugeot 207 S2000 ile yarışacak Burak Çukurova’nın yanı sıra ilk defa Mitsubishi EVO 10 kullanacak olan Fatih Kara ve Fiat Grande Punto S2000 koltuğuna oturacak Ünal Şenbahar ile Serkan Yazıcı’ya karşı mücadele verecek.

  Türkiye parkurlarında ilk olarak 2008 yılındaki Istanbul Rally’de yarışarak galibiyetle ayrılan ve aynı yıl Avrupa Şampiyonu olarak adından sıkça söz ettiren İtalyan sürücü Luca Rossetti, Boğaziçi Rallisi’nde ST Racing adına Abarth Grande Punto S2000 ile başarı kovalayacak. Yarışta diğer İtalyan pilotlar Luca Betti Peugeot 207 S2000’le, Corrado Fontana ise geçen yıl olduğu gibi Mitsubishi EVO 9’la yer alacak. Polonyalı sürücüler Maclej Oleksowicz ve Szymon Ruta’nın sırasıyla Ford Fiesta S2000 ve Peugeot 207 S2000’le katılacağı rallide Subaru Impreza’nın koltuğuna oturacak tek isim ise Ukraynalı Yuriy Protasov olacak.  HABER FOTOĞRAFLARI


  << Haberler Sayfasına Geri Dön