•    HABER DETAY
 • Tem 24 2010 12:00AM - Castrol Ford Team Türkiye VIA/Port İstanbul Rallisi’nde de dört aracıyla finişe ulaştı

  VIA/PORT İstanbul Rallisi’ne Ford Fiesta S2000, Fiesta R2 ve Fiesta ST ralli otomobilleri ile yarışan Castrol Ford Team Türkiye, 4 Temmuz 2010 Pazar günü akşamı dört aracını ilk 10 sırada finişe ulaştırarak 28. Ford Otosan Rallisi’nde elde ettiği başarıyı sürdürdü. Temmuz ayının son haftasında yine İstanbul’da düzenlenecek olan Avrupa Ralli Şampiyonası ayağı olan Boğaziçi Rallisi’ne hazırlık olması bakımından da şampiyonada yer alan tüm pilotlar için çok büyük önem taşıyan yarışta, Castrol Ford Team Türkiye genel klasman 2’nciliği, 7’nciliği, 8’inciliği ve 10’unculuğuna ulaştı. Dört tekerlekten çekişli Fiesta S2000’i podyumun ikinci basamağına ulaştıran ekip ayrıca genel klasmanda iki tekerlekten çekişli üç aracıyla da pek çok güçlü dört tekerlekten çekişli rakibini ve deneyimli pilotlarını geride bıraktı.

  350 km’lik toplam mesafenin 114 km’si özel etaplarda koşulan rallide Ford Fiesta’lar yine performans ve dayanıklılık konusunda üstünlüklerini kanıtladılar. Son derece kırıcı toprak etapları olan İstanbul rallisinde pilotlar sıcak ve parkurun kırıcılığının yanı sıra kıyasıya rekabetin getirdiği zorluklarla da mücadele ettiler.

  Yağız Avcı ve Fiesta S2000’inden müthiş performans

  VIA/Port İstanbul Rallisi öncesi şampiyonada 3’üncü sırada yer alan Yağız Avcı, kullandığı Fiesta S2000 ile genel klasman 2’cisi olarak finişe ulaşarak kazandığı 17 puanla şampiyona 2’nciliğine yükseldi. Toplam 9 özel etaptan oluşan rallinin 6 özel etabında en iyi zamanı yapmayı başaran genç pilot, 3’üncü etapta kaybettiği zaman nedeniyle 35 saniyeye çıkan liderle arasındaki zaman farkını sonraki özel etaplarda kapatarak yarışı sadece 18 saniye farkla tamamladı. İlk iki pilotun mücadelesi son etabın finişine kadar sürerken ikiliye en yakın pilotun zaman farkı 3 dakikadan fazla oldu.

  Castrol Ford Team Türkiye yine değerli puanlar topladı
  Castrol Ford Team Türkiye adına Fiesta R2 ve Fiesta ST ile yarışan pilotlar Emre Yurdakul, Orhan Avcıoğlu ve Murat Bostancı da, tıpkı 28. Ford Otosan Kocaeli Rallisi’nde olduğu gibi takımları adına maksimum puanı toplamayı başardılar. Castrol Ford Team Türkiye, sezonun başından bu yana sergilediği başarıları devam ettirerek Takımlar Şampiyonluğu için her yarışta önemli puanlar kazanarak liderle arasındaki farkı daha da azaltıyor.
  İki tekerlekten çekişli Ford Fiesta S otomobiliyle yine deneyimini ortaya koyan Emre Yurdakul, copilotu Burak Erdener ile yine pek çok dört tekerlekten çekişli rakibini geride bırakarak yarışı 7’ncilikle tamamladı. Emre Yurdakul aynı zamanda VIA/Port İstanbul Rallisi’nde Grup A Birinciliği elde etti.
  28. Ford Otosan Kocaeli Rallisi’nin Seyirci Özel Etabı’nda en iyi ikinci zamanı elde ederek dikkatları üzerine çeken ve aynı yarışı genel klasman 8’incisi olan 21 yaşındaki Murat Bostancı, VIA/Port İstanbul Rallisi’nde de aynı sonuca ulaşarak yeteneğini tescillemiş oldu. Grup N3 sınıfında yer alan Fiesta ST otomobiliyle pek çok güçlü ve deneyimli rakibi geride bırakan Murat Bostancı, bir yandan Grup N3 Birincisi ve Gençler Birincisi olurken diğer taraftan da takımına 10 puan kazandırdı.
  Serdar Bostancı: “Yağız’ın ikinciliği ile rekabet daha da kızıştı”

  VIA/Port İstanbul Rallisi’nde Yağız Avcı’nın üçüncü etapta kaybettiği zamanı yarışın sonuna kadar kararlı ve hatasız pilotajıyla kapatmasının olağan üstü olduğunu belirten Castrol Ford Team Türkiye Takım Direktörü Serdar Bostancı, “Yağız’ın genel klasman ikinciliği, üçüncü etapta yaşadığı zaman kaybı dikkate alındığında çok iyi bir sonuç. Elde ettiği genel klasman ikinciliği ise Pilotlar Şampiyonası’ndaki rekabeti daha da heyecanlı hale getirdi. Ekip olarak kazandığımız puanlarla liderle aramızdaki farkı erittik. Takım ve pilotlarımızın genel performansları ve elde ettikleri sonuçtan son derece memnunuz. Oldukça kırıcı olduğunu bildiğimiz VIA/Port İstanbul Rallisi’ndeki stratejimiz, Avrupa Ralli Şampiyonası gibi önemli bir yarış öncesinde ciddi bir olumsuzluk yaşamamaktı. Rakiplerimizin yaşadıkları sorunların aksine dört otomobilimizi sorunsuz bir şekilde finişe getirerek bu hedefimize ulaştık. VIA/Port İstanbul Rallisi’nde tüm pilot ve teknik ekibin kazandığı deneyim, 24-25 Temmuz’da koşulacak Avrupa Ralli Şampiyonası için çok önemliydi” dedi.  HABER FOTOĞRAFLARI


  << Haberler Sayfasına Geri Dön