•    HABER DETAY
 • May 21 2010 12:00AM - Motorsporlarının lider markası Ford, ralli sezonunu yeni takımı ve yeni otomobili Fiesta Super 2000 ile açıyor.

  Castrol Ford Team Türkiye’de hedef pilotlar ve takımlar şampiyonluğu
  Hem takım hem de pilotlar şampiyonluğu için yarışacak olan Castrol Ford Team Türkiye, genç ve iddialı pilotlarının yanı sıra yeni Fiesta S2000 ile de şampiyonluğa talip.

  Castrol Ford Team Turkiye, Dünya Ralli Şampiyonası’nın (WRC), Türkiye ayağı ve aynı zamanda Türkiye Ralli Şampiyonası’nın da ilk yarışı olan Rally of Turkey ile ilk startını alıyor . 16-18 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da koşulacak olan Türkiye Rallisi ile başlayacak olan sezonda Castrol Ford Team Turkiye, yeni pilotları ve yeni otomobili Fiesta Super 2000 ile hem takım hem de pilotlar şampiyonluğunu kazanmak istiyor.

  Castrol Ford Team Türkiye, bu sene ralli parkurlarında ilk kez yarışacak olan Fiesta Super 2000 aracıyla şampiyonaya farklı bir heyecan katacak. Ford’un 1990 lı yıllarda Escort Cosworth ile başlayıp, daha sonra rekorlar kıran Focus RS WRC ve Fiesta ST ye uzanan motorsporları tecrübesinin en son ürünü Fiesta Super 2000, 2.L motoru 280PS lik gücü ve 4x4 çekiş sistemi ile Castrol Ford Team Türkiye’nin takımlar ve pilotlar şampiyonluğu için en önemli kozu olacak.

  Castrol Ford Team Türkiye’nin yeni pilotlarından oluşan takım 25 yaş ortalaması ile genç bir ekip.
  Fiesta Super 2000’in koltuğunda geçen sezonun Türkiye Pilotlar Şampiyonu Yağız Avcı oturacak.. İngiltere’de Ford’un motorsporları merkezinde yapımı tamamlanarak 10gün önce Türkiye’ye gelen yeni aracını test eden Avcı, aracın çok dengeli ve kullanımının çok heyecan verici olduğunu berlirtti.
  Yağız Avcı’ya tecrübeli co-pilot Bahadır Gücenmez eşlik edecek

  Fiesta R2lerden birinin pilotluğunu son 4 sezondur takıma büyük başarılar getiren Emre Yurdakul yaparken co-pilotluğunu Burak Erdener üstlenecek.

  Diğer Fiesta R2’yi ise genç yeteneklerden Orhan Avcıoğlu kullanırken co-pilotluğunu Burak Akçay yapacak.

  Takımın 4.aracı Fiesta ST’nin koltuğuna ise 2009 Türkiye Ralli Şampiyonası Genç pilotlar birincisi Murat Bostancı otururken, sağ koltukta Onur Vatansever yerini alacak.

  2010 Ralli sezonunu değerlendiren Ford Otosan Satış Pazarlama ve Satış Sonrası Genel Müdür Yardımcısı Aykut Özüner, 100 yıldan uzun süredir insanlığa otomobil üreten Ford’un, motorsporlarında da dayanıklılığını ve gücünü kanıtladığını; ticari başarıyı, sportif başarılar ile taçlandırdıklarını söyledi. Global ve yerel olarak Ford markasının ralli sporunu destkelediğini belirten Özüner Türkiye’nin ilk rallisini kazanan Anadol’un üretiminden bu yana Ford Otosan olarak ralli takım ve pilotlarına destek olduk. Son 12 yıldır ise kendi takımımız ile gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında birçok şampiyonluk ve başarılara imza attık” dedi. Ford motorsporlarının en yeni aracı Fiesta Super 2000’in takıma katılması ile 4 araç yarıştıracaklarını belirten Özüner bu sezon Markalar ve pilotlar şampiyonluğunu hedeflediklerini vurguladı.

  Takıma destek veren firmalara da ayrıca teşekkür eden Özüner, 5 yıl önce Castrol Fiesta Rallye Cup ile Türkiye’de ralli sporunun gelişmesi ve devam ettirilmesi için biraraya gelen Castrol ve Ford’a bu sezon her biri sektörünün önde gelen markası olan Pirelli, BP, Ağaçlı, Eksper, Yemekçi , Omfesa ve DHL de takıma destek vererek katıldıklarını belirtti.

  Castrol ve Ford’un işbirliğini değerlendiren Castrol Türkiye ve Hazar Bölgesi Genel Müdürü Fikret Şen “Motorsporlarında Ford gibi üreticilerle birlikte çalışmanın bizi liderliğe taşıdığına inanıyoruz. Bu nedenle yıllardır Ford’la güçlü bir işbirliği içindeyiz. Dünya Ralli Şampiyonası’nda takımımız son derece başarılı bir performans sergiliyor. Türkiye’de ise genç pilotlara verdiğimiz destekle yurtiçinde ve uluslararası arenada ülkemiz adına gurur verici başarılara imza atıyoruz. Ford’la bu güçlü birlikteliğimizi sürdürmek ve sadece motorsporlarında değil farklı kulvarlarda da ortaklığımızı güçlendirmek istiyoruz” dedi.

  Castrol Ford Team Türkiye Takım Direktörü Serdar Bostancı, bir yandan geçen yılın pilotlar şampiyonu Yağız Avcı, bir yandan da gelecek vaad eden genç pilotlar ile iddialı bir takım kurduklarını belirtti. Castrol Ford Team Türkiye’nin, bir yandan şampiyonluk kovalarken, bir yandan da genç yıldızlar yetiştirdiğini hatırlatan Bostancı, Castrol Ford Team Türkiye’den yetişen değerli ve genç pilotların, başka takımlarda kendilerine rakip olmalarının da farklı bir gurur kaynağı olduğunun altını çizdi ve “Bu takım hem şampiyon hem de yıldızlar yetiştiren bir okuldur” dedi.

  2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’un ilk kez ev sahipliğini yaptığı 2010 Dünya Ralli Şampiyonası Türkiye ayağı, 15-18 Nisan 2010 tarihlerinde koşulacak. Start seremonisinin 15 Nisan Perşembe saat 17:30 da Sultanahmet’ten verileceği yarışın özel seyirci etabı ise Kadıköy IDO Otoparkında 16 Nisan Cuma akşamı saat 19:00 itibariyle gerçekleştirilecektir.  HABER FOTOĞRAFLARI


  << Haberler Sayfasına Geri Dön