•    HABER DETAY
 • Haz 18 2008 12:00AM - Castrol Ford Team Turkiye WRC Turkiye Rallisini Hic Unutmayacak!

  Dünya Ralli Şampiyonası’nın Antalya Kemer çevresinde gerçekleştirilen Türkiye Rallisi ayağı 13-15 Haziran tarihleri arasında koşuldu. BP - Ford Takımının zaferi ile sonuçlanan bu yarışın diğer bir heyecanı da Fiesta Sporting Trophy International’ dı.

  Castrol Ford Team Türkiye Emre Yurdakul- Can Erkal; Burcu Çetinkaya- Çiçek Güney ve Koray Muratoğlu- Levent Özokutucu’dan oluşan 3 araç ile start aldı. Ancak zor parkur koşullarında yarışa hızlı başlayan Koray Muratoğlu- Levent Özokutucu ikilisi rallinin 2. günü, 5. etapta takla atarak yarışa veda etti.

  Emre Yurdakul- Can Erkal ikilisi yarışın başından itibaren şampiyona lideri Litvanyalı rakipleri Baranauskas –Celiesius ikilisini sıkı takibe aldı ve bu sabırlı takip neticesinde geride bırakmayı başardı. Tüm yarış boyunca liderliğini devam ettiren Emre Yurdakul Can Erkal ikilisi, yarışın son günü ve son etabında 2 dakika 4 saniye fark olmasına rağmen, takım arkadaşı Burcu Çetinkaya- Çiçek Güney’e, finişe 8 km kala lastik patlatarak liderliği teslim etti. 2,5 dakika kaybeden ekip, liderliği takım arkadaşları Burcu Çetinkaya- Çiçek Güney ikilisine hediye etmiş oldu..

  Şampiyonanın tek bayan ekibi Burcu Çetinkaya- Çiçek Güney ikilisi ise üç gün boyunca istikrarlı bir performans sergilediler ve yarışın son etabında bu kararlılıklarını devam ettirerek birinci olmayı bildiler.

  Serdar Bostancı “ Çifte mutluluk yaşıyoruz, hem Türkiye hem de Avrupa takımının kazandığı bu başarı unutulmaz”

  Elde edilen bu başarıyla ilgili bilgi veren Castrol Ford Team Türkiye Takım Direktörü Serdar Bostancı, “Antalya Rallisi Dünya Ralli Şampiyonası’nın en kırıcı yarışlardan biri. Bunu doğrulayan bir şekilde start alan 60 araçtan yarış süresinde 22 araç yarış dışı kaldı. Bu yarışı Burcu –Çiçek ikilisinin birincilikle bitirmesi, Fiesta Sporting Trophy International’ın ilk yarışı olan Sardunya rallisi’ndeki ikinciliklerinin ardından değerli puanlar alarak onların kupanın liderliğine yükselmelerini sağladı. Erkek rakiplerini geride bırakıp 3.sezonu düzenlenen bu kupada birincilik elde eden ilk bayan takım olarak bir tarih yazdılar. Diğer yandan Sardunya rallisine şanssızlık ile başlayan Emre- Can ikilisi ise bu yarışı baştan sona birinci götürmelerine rağmen son etapta kaybettikleri zaman ile ikinciliği alarak Castrol Ford Team Türkiye’nin yarışı çifte sevinç ile tamamlamasını sağladılar.” dedi.

  Focus WRC ile yarışan ve Türkiye Rallisinde ilk defa kazanan BP - Ford takımının yarışı genel klasmanda ilk 2 sırada bitirmesine de değinen Bostancı “ BP-Ford takımı kazandığı birincilik ve ikincilik ile markalar şampiyonasında altın değerinde puanlar aldılar. 19 etap sonunda Hirvonen, genel klasmanda 4.42.07.1’lik bir derece elde etti ve hemen ardından takım arkadaşı Latvala da genel klasmanda 2.’liğini kazandı. Böylece BP Ford 1973 yılından beri kırılamayan bir rekoru kırarak, 2008 yılında gerçekleşen her ralliden ardarda 100 puan çıkarmayı başardılar. Ford için bu çok anlamlıydı” dedi.

  Sırada Finlandiya Rallisi var...

  Kupanın ikinci yarışı olan Türkiye Rallisi’nin ardından Burcu Çetinkaya- Çiçek Güney ikilisi 18 puan ile lider olurken, Litvanyalı ekip Baranauskas –Celiesius 10 puan ile ikinci; Emre Yurdakul-Can Erkal ikilisi ise 8 puan ile üçüncü sırada yer alıyor. Şampiyonanın üçüncü yarışı 1-3 Ağustos tarihleri arasında Finlandiya Rallisi’nde koşulacak.

  Türkiye’de de 2006 ve 2007 sezonlarında gerçekleştirilen tek marka kupası Castrol Fiesta Rallye Cup’ın uluslararası organizasyonu olan Fiesta Sporting Trophy International, FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nın 6 yarışında koşuluyor. . Fiesta Sporting Trophy International farklı ülkelerin kendi bayrakları ile katılımı formatında düzenlendiği için milli bir başarı gösterme potansiyeline sahip bir organizasyon. Organizasyonda N3 kategorisinde yarışan araçlar birbiriyle aynı spesifikasyonlara sahip 2lt Duratec motorlu 165bhp Ford Fiesta ST’ler.  HABER FOTOĞRAFLARI


  << Haberler Sayfasına Geri Dön