•    HABER DETAY
 • May 20 2008 12:00AM - Castrol Ford Team Türkiye İtalya’daki ilk Dünya Ralli Şampiyonası deneyiminde üçte iki yaptı.

  İstanbul 19.05.2008

  Dünya Ralli Şampiyonası’nın İtalyada yapılan zor ve deneyim gerektiren toprak yarışı olan Sardunya Rallisi, 355kmsi özel etap olmak üzere toplam 1040km olarak koşuldu.

  Castrol Ford Team Türkiye dünya parkurunda

  Fiesta Sporthing Trophy International’ın ilk yarışı olan Dünya Ralli Şampiyonası Sardunya Rallisi’de 4 ülkeden 6 takım yer aldı.

  Castrol Ford Team Türkiye takımının 3 ekip ile katıldığı yarışta Emre Yurdakul- Can Erkal; Burcu Çetinkaya- Çiçek Güney ve Koray Muratoğlu- Levent Özokutucu ikilileri Fiesta St araçları ile başarılı bir performans sergilediler.

  Emre Yurdakul- Can Erkal ikilisi rallinin son günü 13. etapta 2 gün boyunca kıyasıya mücadele ettikleri Litvanyalı ekibin önüne geçip birinciliği ele geçirmişlerdi ki bir kayaya çarparak yarışa veda ettiler ve birinciliği Litvanyalı Vytautas Baranauskas- Gediminas Celiesius ikilisine hediye ettiler. Şampiyonanın tek bayan ekibi Burcu Çetinkaya- Çiçek Güney ikilisi ise üç gün boyunca istikrarlı bir performans sergileyerek ikincilik ile yarışı noktaladılar. Koray Muratoğlu- Levent Özokutucu ikilisi ise ilk gün yaşadıkları süspansiyon problemi nedeniyle süper ralli yaparak yarışa devam etmelerine rağmen üçüncülük ile finiş gördüler.

  Serdar Bostancı: “ Bu takım ile gurur duyuyorum”

  Elde edilen bu başarıyla ilgili bilgi veren Ford Rallye Sport Turkey Takım Direktörü Serdar Bostancı, “ Son 3 ayı daha yoğun olmak üzere yaklaşık bir yıldır hazırlandığımız uluslararası bu organizayonda bu kadar geniş bir katılım ile ve tamamen Türk bir ekip ile yer almaktan büyük gurur duyuyoruz. Teknik ekipten, yarışmacılara kadar başarı inancımız tamdı. Yaşadığımız bazı talihsizlikler oldu ancak bunlar da motorsporlarının cilvesi. Tüm takım uyum içinde neşe ve hırs ile çalıştı. Bu ahenk ve inanç yeni yeni tecrübe etmeye başladığımız ve gerçekten zor koşullara sahip Dünya Ralli Şampiyonası gibi bir organizasyonda başarının ardındaki en önemli unsur. Ekibin uzun süredir birbirini tanıyor olması, her türlü test ve geliştirme sürecini birlikte geçirmiş olması da büyük bir etken. Dünya arenası’nda Türk ekibini servis alanı düzeninden, üstündeki kıyafete kadar gıpta edilecek şekilde temsil etmek bambaşka bir gurur. Bizim bu haklı gururu yaşamamıza destek olan BP, Ceva ve adidas’a bize güvendikleri ve inandıkları için teşekkür ederiz.”

  Türkiye’de de 2006 ve 2007 sezonlarında gerçekleştirilen tek marka kupası Castrol Fiesta Rallye Cup’ın uluslararası organizasyonu olan Fiesta Sporting Trophy International, FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nın 6 yarışında koşuluyor. . Fiesta Sporting Trophy International farklı ülkelerin kendi bayrakları ile katılımı formatında düzenlendiği için milli bir başarı gösterme potansiyeline sahip bir organizasyon. Organizasyonda N3 kategorisinde yarışan araçlar birbiriyle aynı spesifikasyonlara sahip 2lt Duratec motorlu 165bhp Ford Fiesta ST’ler. Şampiyonanın ikinci yarışı 13-15 Mayıs tarihleri arasında Antalya’da gerçekleşecek olan Türkiye Rallisi’nde koşulacak.  HABER FOTOĞRAFLARI


  << Haberler Sayfasına Geri Dön