•    HABER DETAY
 • Kas 5 2007 12:00AM - Mezopotamya Ovası’nda Ford Focus WRC’lerin anlamlı zaferi!..

  Ford Otosan ve Castrol sponsorluğunda ilk kez düzenlenen 1. Mezopotamya Rallisi 2-3 Kasım 2007 tarihleri arasında Mardin’de gerçekleştirildi. Ford Focus WRC’ler ile yarışan Hakan Dinç birinci, Adnan Sarıhan ikinci ve Adil Küçüksarı üçüncü olarak yarışa damgalarını vurdular. Ford Fiesta ST ile yarışan 2007 Castrol Fiesta Rallye Cup birincisi Koray Muratoğlu ilk kez Grup N birinciliğine imza attı.

  1 Kasım Cuma günü Cumhuriyet Meydanı’ndan start alan ralliye 24 araç katıldı. Mardin halkının yoğun ilgisiyle başlayan rallinin startını Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar verdi. 1 kapı numarasıyla Ford Focus WRC ile start alan Adnan Sarıhan’a yöre halkının gösterdiği yoğun sevgi gösterisi ralliyi izlemek üzere İstanbul’dan gelen yaklaşık 300 kişilik grubu şaşkına çevirdi.

  Ford Rallye Sport Turkey Takım Direktörü Serdar Bostancı, “Mezopotamya Rallisi ilk kez düzenlenmesine rağmen bir çok önemli olay yaşandı. 25 yıldır başarı ile yarışan ve Ford Rallye Sport Turkey takımında pilot ve yöneticilik yapan Adnan Sarıhan bu yarış sonrasında aktif spor hayatına son verdi. Adnan Sarıhan bundan böyle takımımızda yönetici olarak devam edecek” dedi.

  Bostancı, “ Uzun yıllardır etablarda çok büyük başarılara imza atan şampiyonluklar kazanan Ford Focus WRC araçlarımız 1. Mezopotamya Rallisi’nde son kez görevlerini başarı ile yerine getirdiler. Kürsünün ilk üç sırasında yer alarak bir kez daha bizlere inanılmaz bir mutluluk yaşattılar. Ford Fiesta araçlarımız da çok güzel derecelerle bu anlamlı yarışı tamamlayarak mutluluğumuzu perçinleştirdiler. 1. Mezopotamya Rallsinde 12 aracımız start aldı ve hepsi finiş gördü. Bu güzel ve anlamlı yarışın gerçekleşmesinde emeği geçen başta Mardin yerel yönetimi ve halkı olmak üzere, TOSFED, Ford Otosan, Castrol ve basın mensublarına teşekkür ederiz”.dedi.

  Adnan Sarıhan yarışa hızlı başladı...

  Mezopotamya Rallisi’nin ilk özel etabı olan Ford Cargo1’de hızlı start alan tecrübeli pilot etabın finişine 0:4:48,7’lik bir dereceyle gelerek ilk sıraya yerleşti. Adnan Sarıhan’ı diğer Ford Focus WRC ile yarışan Hakan Dinç 2,2 saniye fark ile ikinci sırada takip etti. 2007 yılı Türkiye Genç Pilotlar şampiyonluğuna imza atan Adil Küçüksarı 4,5 saniyelik fark ile Forcus WRC’sini finişe getirerek ilk üç sıraya ambargo koydular.

  Yarışın ikinci özel etabı olan Ford Connect1’de Adnan Sarıhan liderliğini devam ettirirken ikinci sırada bulunan takım arkadaşı Hakan Dinç ile arasındaki farkı 6,4 saniyeye çıkardı. Adil Küçüksarı üçüncü sıradaki yerini bu etabta korurken, ilk özel etabın dördüncüsü Burak Çukurova yerini takım arkadaşı Dağhan Ünlüdoğan’a kaptırdı. Ford Connect1 etabında Ford Fiesta ST ile yarışan Güven Bostancı mekanik arıza sonucu bu etabı tamamlayamadı. Bostancı yarışın ikinci günü super ralli yapmaya karar verdi.

  İlk günün ve yarışın üçüncü etabı olan Ford Transit1, Adnan Sarıhan ve Hakan Dinç’in çekişmesine sahne oldu. Adnan Sarıhan takım arkadaşı Hakan Dinç’in sadece 2 salise önünde etabın finişine gelmeyi başararak aradaki farkı 6,6 saniye çıkardı. Adil Küçüksarı üçüncü sıradaki yerini korurken, bir etab önce dördüncülüğe yerleşen Dağhan Ünlüdoğan da mekanik sorunlar nedeniyle bu etabı tamamlayamadı. Dağhan Ünlüdoğan da süper ralli yapmaya karar verirken dördüncü sıraya tekrar Burak Çukurova yerleşti.

  Deyrulzafaran Manastırı’nda duygusal anlar: Adnan Sarıhan’a sürpriz jübile

  Ford Transit1’in tamamlanmasıyla beraber servis alan araçlar regrouping için Mardin ve dünya tarihinde çok önemli bir konumda bulunan Deyrulzafaran Manastırı’na geldi. Adnan Sarıhan regrouping için aracını kapalı parka aldıktan sonra tarihi manastıra girişinde kendisi için düzenelenecek jübileden habersiz aracını terk ederek manastıra girdi. Yarışmacılar, davetliler ve basın mensubları manastır bahçesinde öğle yemeklerini yerken, Ford Otosan Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aykut Özüner, TOSFED Başkanı Mümtaz Tahincioğlu ve Ford Rallye Sport Turkey Takım Direktörü Serdar Bostancı, süpriz bir törenle, 25 yıldır başarı ile yarışan, birçok birinciliğe ve başarıya imza atan Adnan Sarıhan’a 25. Yıl teşekkür plaketi verdi. Adnan Sarıhan bu süpriz törenle Mezopotamya Rallisi sonucu aktif yarış hayatına son verirken, Ford Rallye Sport Turkey’de yönetici olarak hizmet vermeye devam edecek.

  Günün ve yarışın dördüncü etabı olan Castrol1 Adnan Sarıhan için düzenlenen tören sonrası start aldı. Adnan Sarıhan bu etapda liderliği takım arkadaşı Hakan Dinç’e devrederken ikinci sırada finişe ulaştı. Adil Küçüksarı üçüncülüğünü korurken, Burak Çukurova dördüncü, Halim Ateş beşinci sırada yer aldılar. Yalçın Arsan Ford Escort Cosworth aracı ile yarışa veda eden ve süper ralli yapmaya karar veren üçüncü yarışmacı oldu.

  Beşinci özel etap Ford Cargo2, altıncı özel etap Ford Connect2, yedinci ve ilk günün son etabı olan Ford Transit2 etabını Hakan Dinç birinci, Adnan Sarıhan ikinci, Adil Küçüksarı üçüncü, Burak Çukurova dördüncü ve 2007 yılı Ford Castrol Fiesta Rallye Cup birincisi Koray Muratoğlu beşinci sırada yer alarak ilk günü tamamladılar.

  Yarışın ikinci günü Mezopotamya’da güneş Ford Focus WRC’lerin üzerine doğdu!..

  Yarışın ikici günü Castrol, Ford Focus ve Ford Fiesta etablarının iki kere geçilmesiyle 1. Mezopotamya Rallisi son buldu. Cumhuriyet Meydanı’nda finiş takına Hakan Dinç birinci, Adnan Sarıhan ikinci, Adil Küçüksarı üçüncü, Burak Çukurova dördüncü, Koray Muratoğlu beşinci sırada çıkarak ilk kez düzenlenen rallide elde ettikleri başarının keyfini çıkardılar  HABER FOTOĞRAFLARI


  << Haberler Sayfasına Geri Dön