•    HABER DETAY
 • Eki 23 2011 12:00AM - Castrol Ford Team Türkiye, pilotlar ve takımlar şampiyonluğunu garantiledi

  Türkiye Ralli Sampiyonasi’nin 6’nci ayaginda sezonun bitimine bir yaris kala 2011 Türkiye Ralli Sampiyonasi Pilotlar ve Takimlar Sampiyonlugu’nu garantileyen Castrol Ford Team Türkiye’nin genç pilotu Emre Yurdakul, Yesil Bursa Rallisi’nde 3’üncü gelerek zoru basardi. Üstün bir performans sergileyen pilot, standarda çok yakin 1.6 Fiesta otomobiliyle daha güçlü pek çok dört çeker ve S2000 otomobili geride birakti.

  Türkiye'nin en köklü otomobil sporlari kulüplerinden birisi olan ve 1972 yilinda kurulan Bursa Otomobil Sporlari Kulübü (BOSSEK)tarafindan bu yil 36’nci kez düzenlenen Yesil Bursa Rallisi 2011 sezonunun sampiyonlarini belirledi. Uludag ve Orhaneli-Keles bölgesinde yer alan 133,21 km’si özel etap toplam 482,96 km uzunlugundaki parkurda gerçeklestirilen organizasyonda Castrol Ford Team Türkiye sezon bitmeden elde edilen çifte sampiyonlugun kutlamanin sevincini yasadi. Uzun bir aradan sonra tekrar asfalt parkura dönüsen Yesil Bursa Rallisi’nde Yagiz Avci pilotlar sampiyonlugunu, Castrol Ford Team Türkiye ise takimlar sampiyonlugunu matematiksel olarak garantiledi.

  Yagiz Avci’nin 3’üncü sampiyonlugu

  Toprak parkurlarin ustasi Yagiz Avci, 2009 ve 2010 yillarindaki Türkiye Ralli Pilotlar Sampiyonlugu’na asfalt parkurda bir yenisini daha ekleyerek 3’te 3 yapti. Yine bir asfalt parkur olan Eskisehir’de galip gelen Avci, sampiyonluk için ilk 14 sirada finis görmesinin yeterli oldugu Yesil Bursa Rallisi’nde, kontrollü pilotajiyla 4’üncü sirada finis görerek 2011 Türkiye Ralli Pilotlar Sampiyonlugu’nu garantilemis oldu. Co-pilotu Bahadir Gücenmez ve Fiesta S2000 otomobili ile dengeli bir performans sergileyen 27 yasindaki pilot, elde ettigi 13 puanla bir yandan sampiyonlugunu garantilerken diger taraftan Castrol Ford Team Türkiye’ye de 2011 Türkiye Ralli Takimlar Sampiyonlugu elde etmesinde önemli katkida bulundu.

  Castrol Ford Team Türkiye, 2011 Türkiye Ralli Takimlar Sampiyonu

  Castrol Ford Team Türkiye, iki aracinin ilk 5’te finis görmesiyle kazandigi 28 puanla sezon bitimine 1 yaris kala matematiksel olarak sampiyonlugunu garantiledi. 2011 sezonuna iki Fiesta S2000 ve iki Fiesta R2 ile baslayan Castrol Ford Team, sezon basindan beri elde ettigi yüzde 100’e yakin start-finis oraniyla 2010 sezonundaki performansini gelistirdi.

  Ford, gençlere yatirimin meyvelerini toplamaya devam ediyor

  Castrol Ford Team Türkiye adina büyük bir sürpriz gerçeklestiren Emre Yurdakul-Burak Erdener ikilisi, standarda yakin iki çekerli Fiesta R2 otomobilleriyle 3’üncü sirada finis görerek üstün performanslarini ve yeteneklerini ortaya koydular. Bu sezon Fiesta S2000 ile ilk kez sampiyona kovalayan Murat Bostanci, en büyük rakibiyle 8’inci özel etaba kadar sürdürdügü mücadelesinde elde ettigi etap birincilikleriyle zirveyi zorladi ve 8’inci etapta mekanik ariza nedeniyle en yakin rakibiyle birlikte yaris disi kaldi. Murat Bostanci, Yesil Bursa Rallisi’ni tamamlayamamis olsa da, buna ragmen 2011 Türkiye Ralli Genç Pilotlar Birinciligi’ni de kesinlestirmis oldu. Yas ortalamasi 26 olan genç pilotlariyla sezon boyunca mükemmel sonuçlar elde eden Castrol Ford Team Türkiye, sampiyonluga ulasmanin yani sira genç pilotlara güvenmenin de önemini ortaya koymus oldu.

  Bostanci: “Hedeflerimize ulasmanin mutlulugunu yasiyoruz”

  Hem pilotlar hem de takimlar sampiyonasinda elde edilen basarilarin mutlulugunu yasadiklarini belirten Castrol Ford Team Türkiye Direktörü Serdar Bostanci, “Yagiz’in bu yarista 14’nci gelmesinin yeterli olmasina bagli olarak aracini riske atmadan finis görmesi hem kendisi hem de takimimiz için önemliydi. Takim olarak Ford Fiesta’larimizin potansiyelleri dogrultusunda sezon basinda belirledigimiz hedeflere ulastik. Bunda, bize yillardir destek olan sponsorlarimiza tesekkür ederiz. Teknik ekip, pilot ve co-pilotlar kadar, bizleri parkurlarda destekleyen herkesin payi var. Tümüne tesekkür ederiz. Yagiz ve Murat’in bazi yarislarda elde ettikleri ilk iki sirada finis performansi, kararlilik ve inancimizi ortaya koydu. Genç pilotlardan olusan ekibimiz, Ford Fiesta’larimizin da dayaniklilik ve performansi ile Castrol Ford Team Türkiye’nin gücünü göstermis oldu,” dedi.

  Türkiye Ralli Sampiyonasi Puan Durumu


  Pilotlar:
  1. Yagiz Avci 118,00
  2. Burak Çukurova 87,20
  3. Murat Bostanci 75,20
  4. Ercan Kazaz 64,00
  5. Fatih Kara 57,00

  Takimlar:
  1. Castrol Ford Team Türkiye 265,4
  2. Bonus Parkur Racing 172,8
  3. Tok Sport 112,8
  4. Pegasus Raving 100
  5. Neo Motorspor 55


  HABER VİDEOSU
  HABER FOTOĞRAFLARI


  << Haberler Sayfasına Geri Dön