•    HABER DETAY
 • May 30 2005 12:00AM - Tam bir dayanıklılık testi; Türkiye Rallisi!

  Tam bir dayanıklılık testi; Türkiye Rallisi!

  Ford Rallye Sport Turkey Takım Direktörü Serdar Bostancı, "uzun ve zorlu Türkiye Rallisi, 8 yarışı üst üste kazanan Focus WRC araçlarımız için yeni bir test olacak" dedi.

  Dünya Ralli Şampiyonası’nın 7’inci ayağı olan Türkiye Rallisi’nde dünya şampiyonası takımlarıyla aynı koşullarda mücadele edecek olan Ford Rallye Sport Turkey Takım Direktörü Serdar Bostancı, bu yarışa takımın her açıdan daha fazla hazırlandığını belirtti. Bu yıl 2-5 Haziran tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecek Türkiye Rallisi’ne yönelik hazırlıklarını tamamladıklarını söyleyen Bostancı, “Dünyanın en önemli otomobil üreticilerinin mücadele verdiği Dünya Ralli Şampiyonası’nın bir ayağı olan Türkiye Rallisi’nden de bundan önceki 8 yarışta olduğu gibi maksimum puan alarak ayrılmayı planlıyoruz." dedi.

  Toplam uzunluğu 1228 km’den oluşan ve özel etap toplamı 350 km’yi bulan Türkiye Rallisi’nin tam anlamıyla bir dayanıklılık gösterisi olduğuna dikkat çeken Serdar Bostancı, “Türkiye Rallisi, gerek uzunluğu gerekse şartları itibarıyla, araçların ve pilotların etap içinde oldukça yıpranmasına neden olabilecek özelliğe sahip. Bu nedenle, standart hazırlıklarımızın neredeyse üç katına çıktık.” dedi. Araçlarımızın, motor, şanzıman ve suspansiyon ayarlarını bu şartlara göre tekrar gözden geçirdik. Aynı şekilde, teknik ekibimiz de olası her duruma anında müdahale edecek pozisyondalar. Diğer taraftan bu mücadelenin en önemli görevlerini üstlenecek pilot ve co-pilotlarımız da, fiziksel ve zihinsel olarak yarışa hazırlandılar." dedi. Bu operasyonları, Türkiye Rallisi’nin zorluğu ve önemi göz önünde bulundurarak sezon başında programladıklarını ifade eden Bostancı, "Her iki Focus WRC aracımız da, Pirelli Rallisi sonrasında, çıplak kasa olacak şekilde soyuldu ve adeta baştan yapıldı." dedi.

  Fiesta S 1600’ün, dünyada tek olma özerlliğini yitirdiğini belriten Bostancı, “M-sport, geçtiğimiz haftalarda bizim yarıştırdığımız Fiesta’nın bir ikiz kardeşini daha yaparak Gwyndaf Evens pilotajında İngiltere Şampiyonası’nın bir ayağı olan Pirelli Rallisi’nde test amaçlı olarak yarıştırdı. Bu yarış sırasında elde ettiğimiz verileri, Ege ve Pirelli rallilerinde elde ettiğimiz tecrübelerle birleştirdik. Fiesta’ya extra performans ve sağlamlık kazandıracak değişiklikler yaptık. Bu değişiklikler özellikle, ön takım geometrisi, diferansiyel ve suspansiyonda yapılan geliştirmelerden oluşuyor." şeklinde bilgi verdi.

  Türkiye getirilmesinin ardından 2003 yılında aldığı ilk start sonrası katıldığı 14 yarışın 12’sini birinci olarak tamamlayan Focus WRC araçların, ulaşılması güç bir başarıya imza attığına dikkat çeken Bostancı, “Araçlarımız, Türkiye Rallisi öncesi düzenlenen Pirelli Rallisi’nde üst üste sekizinci zaferine imza attı. Bu, istikrarın ve oluşturduğumuz stratejilerin hayata doğru aktarılmasının yanısıra, Ford Focus WRC’lerimizin sağlamlığının bir sonucudur. 8 yarış üstüste kazanmak tesadüfi değildir.” dedi.  HABER FOTOĞRAFLARI


  << Haberler Sayfasına Geri Dön