•    HABER DETAY
 • 28.07.2015 - Castrol Ford Team Türkiye’den Bayram Hediyesi!

  Murat Bostancı’dan Avrupa Arenasında İlk Zafer!

  Türkiye’de 19 yıldan bu yana aralıksız olarak ralli parkurlarında sayısız zafer ve şampiyonluklara imza atan Castrol Ford Team Türkiye, ERT yani Avrupa Ralli Kupası’na katılarak çift cephede etaplarda yer almaya başladı. 2015 Avrupa Ralli Kupası’nın 5. yarışı olan Bulgaristan Rallisi’yle bu şampiyonada yarışmaya başlayan Castrol Ford Team Türkiye’den Murat Bostancı – Onur Vatansever ikilisi, yarışı zaferle tamamlama başarısı gösterdi. Ralli dünyasının UEFA kupası olarak tanımlanan bu şampiyonaya katılan ilk Türk takımı unvanını kazanan Castrol Ford Team Türkiye ve pilotları, henüz ilk yarışında açık ara birinci olarak Türk motorsporları tarihine de isimlerini yazdırma başarısını gösterdiler. Bulgaristan Rallisi’yle bu şampiyonaya start veren Castrol Ford Team Türkiye, ERT’nin 25-26 Temmuz’da ülkemizde düzenlenecek 6. ayağı olan Boğaziçi Rallisi’nde de birincilik için etaplara çıkacak.

  Türkiye’de motor sporlarında 40. yılını tamamlayan Serdar Bostancı’nın başında olduğu Castrol Ford Team Türkiye, Avrupa Ralli Kupası’nda (ERT) Türkiye’yi temsil etmek üzere çıktığı ilk yarışından parlak bir zaferle döndü. 17-19 Temmuz tarihlerinde Bulgaristan’da düzenlenen ve ERT’nin 5. ayağı olan Bulgaristan Rallisi’ni baştan sona lider olarak götüren ve açık ara birincilikle tamamlayan Murat Bostancı – Onur Vatansever ikilisi, şampiyonaya başarılı bir başlangıç yaptı. Bulgaristan Rallisi’nden sadece 1 hafta sonra 26-27 Temmuz tarihlerinde Türkiye’de düzenlenecek olan ve ülkemizin en önemli uluslararası yarışı olan Boğaziçi Rallisi’nde ise ikinci Avrupa Ralli Kupası yarışına çıkacak olan Murat Bostancı-Onur Vatansever ikilisi, burada toplayacağı puanlarla Avrupa Ralli Kupasında şampiyonluğuna imza atmak için etaplarda limitleri zorlayacak.

  Bulgaristan’daki yarıştan birinci olarak dönen Murat Bostancı, “ Avrupa Ralli Kupası’nda farklı katsayılarda 15 yarış var. Ancak yerel takvimler ve diğer etkenleri göz önüne alınca bir pilot en fazla 8 – 10 yarışa katılabiliyor. Dünya Ralli Şampiyonası için Dünya Kupası benzetmesi yaparsak, Avrupa Ralli Şampiyonası’na da Şampiyonlar Ligi diyebiliriz. Bizim katıldığımız ERT ise UEFA Avrupa Ligi olarak nitelendirilebilir. Ülkemizdeki en popüler spor olan futbolda kazandığımız en büyük başarı UEFA Kupası, bizim de ERT’yi kazanmak için yola çıktığımızı düşünürsek aslında sportif açıdan futboldan geri olmadığımızı söylemek de mümkün. Daha önce Dünya Ralli Şampiyonası ve Avrupa Ralli Şampiyonası’na katılan pilotlarımız oldu ancak ERT’ye katılan olmamıştı. Bu anlamda kazandığımız birincilik gerçekten Türk motorsporları içinde büyük anlam ifade ediyor” dedi.

  Türkiye’ye bayram hediyesi armağan eden Castrol Ford Team Türkiye pilotu Murat Bostancı, “Bulgaristan Rallisi’nin ardından kendi evimizdeki Boğaziçi Rallisi’nde de iyi sonuçlar çıkardığımız takdirde iddialı olabileceğimizi düşünüyoruz. Böylece ERT kapsamında kaç yarışa katılacağımız da hemen hemen belli olacaktır. Boğaziçi Rallisi’nde de istediğimiz sonuçları alıp liderliğe ulaşırsak, Türkiye’ye bir Avrupa Ralli Kupası getirmek için elimizden geleni yapacağız” açıklamasını yaptı.

  Castrol Ford Team Türkiye’nin 2015 performansı hakkında da açıklamalarda bulunan Murat Bostancı, “Öncelikle çok iyi bir takımız. Ayrıca kendini kanıtlamış iyi bir otomobilimiz var. Ford Fiesta bu konuda soru işaretlerine yer bırakmayan bir araç. 2013 yılında Dünya Ralli Şampiyonası genç pilotlar klasmanında yarıştık ve çok iyi deneyim kazandık, farklı parkurlara uyum sağlamayı, bu parkurlarda hızlı gitmeyi öğrendik. ERT’de Dünya Ralli Şampiyonası deneyimi olan pilot sayısı az, bu nedenle benim 2013’teki Dünya Şampiyonası tecrübemin büyük yararı olduğunu düşünüyorum. Özellikle farklılıklara uyum sağlamak konusundaki deneyimi lehimize kullanacağımızı öngörüyorum” dedi.  HABER FOTOĞRAFLARI


  << Haberler Sayfasına Geri Dön