•    HABER DETAY
 • - Castrol Fiesta Rallye Cup’da rekabet nefesleri kesiyor…

  Castrol Fiesta Rallye Cup’da rekabet nefesleri kesiyor…

  Castrol, Ford, BP Ultimate ve Lassa’nın sponsorluğunda, Ford Rallye Sport Turkey tarafından organize Castrol Fiesta Rallye Cup, 2007 Arkas Otomotiv Türkiye Ralli Şampiyonası’nda İzmirde asfalt parkurda düzenlenen İpragaz rallisi ile start aldı. 160 kilometresi özel etap olmak üzere 550 kilometrelik parkurda gerçekleşen yarışda sezona birincilik ile başlayan Koray Muratoğlu-Levent Özokutucu ikilisi oldu. Koray Muratoğlu-Levent Özokutucu aynı zamanda Grup N3 birinciliğine de imza attılar.

  Rekabet start ile başladı!..

  İpragaz Rallisinin startıyla birlikte Castrol Fiesta Rallye Cup zevkli ve heyecanlı bir rekabetin başladığının sinyallerini ilk etap olan Beyler’de verdi. 22.42 kilometrelik yarışın ilk etabında Koray Murayoğlu-Levent Özokutucu ikilisi tempolu başlayarak 17:09’luk zaman ile birinci etabın finişine geldiler. Geçen yılın Castrol Fiesta Rallye Cup birincisi Mert Soley-Kenan Engin ikilisi 17:30:04’lük derece ile ilk etabın finişine ikinci srada geldiler. Serhat Öztemir- Ünal Tezen ikilisi ise 17:54:7’lik bir zamanla üçüncü sırada ilk etabı bitirdiler.

  Yarışın ikinci özel etabı olan Gödence etabı Koray Muratoğlu ve Mert Soley arasında rakabete sahne oldu. Koray Muratoğlu ikinci etabın finişine 6:33’lük bir zamanla gelirken Mert Soley sadece 3 saliselik bir farkla 6:33:03’lük zamanla geldi. Serhat Özdemir 6:38:8’lik zamanıyla öndeki ikiliyi yakından takip etti. Geçen yılın bayanlar şampiyonu Burcu Çetinkaya ise Gödence etabında 7:09:9’luk bir zamana imza atarken bu sene hem Castrol Fiesta Rallye Cup’da üst sıralarda yer almak hem de bayanlar şampiyonluğunu tekrar kazanmak istediğinin sinyalini verdi.

  İlk günün üçüncü özel etabı olan Efemçukuru 10.90 kilometrelik uzunluğuna rağmen hızlı karakteriyle ön plana çıkıyordu. Efemçukuru etabında hızlı ve istikrarlı bir görüntü çizen Koray Muratoğlu bu etapta da ilk sırada yer aldı. Koray Muratoğlu’nu, Mert Soley-Serhat Öztemir-Ünal Şenbahar-Can Çelebi ve Hamdi Saraçkardeşler yakından takip ettiler.

  Günün dördüncü etabı olan Çatalca etabında Koray Muratoğlu temposunu artırarak 6:22:1’lik bir zaman yaptı. Mert Soley 10:7’lik bir farkla 6:32:8’lik zamanla finişe ikinci sırada geldi. Can Çelebi üçüncü Serhat Öztemir dördüncü ve Ünal Şenbahar beşinci sırada Çatalca etabını bitirdiler

  İlk günün son etabı olan ve Pınarbaşı pistinde gerçekleştirilen İprafaz SSS etabında Ünal Şenbahar Castrol Fiesta Rallye Cup yarışmacıları arasında en iyi zamanı yaptı. Ünal Şenbahar’ı, Hamdi Saraçkardeşler, Koray Muratoğlu, Serhat Öztemir, Mert Soley ve Burak Ertem yaptıkları iyi zamanlarla takip ettiler. İlk gün sonunda kapalı parka Koray Muratoğlu lider olarak girdi.

  Heyecan 2. gün doruktaydı!..

  Castrol Fiesta Rallye Cup yarışın ikinci gününün ilk etabı olan Beyler etabında kıyasıya mücadeleye sahne oldu. Mert Soley bu etapta en iyi derece ile finişe gelen Castrol Fiesta Rallye Cup pilotu oldu. Mert Soley’i, ilk günün lideri Koray Muratoğlu, Serhat Öztemir ve Can Çelebi takip ettiler. Üst sıraları ve bayanlar birinciliğini hedefleyen Burcu Çekinkaya 18:17:7’lik bir dereceyle finişe ulaştı.

  İkinci günün ikinci yarışın yedinci etabı olan Gödence etabında Mert Soley ve Koray Muratoğlu arasında mücadele üst seviyeye çıktı. Etabın finişine geldiklerinde Mert Soley, Koray Muratoğlu’ndan bu etapda 2.7 saniye almayı başardı.

  Günün üçüncü yarışın sekizinci etabı Efemçukuru’nda Koray Muratoğlu’nun tekrar Castrol Fiesta Rallye Cup yarışmacıları arasında en iyi dereceye ulaşmasıyla neticelendi. Koray Muratoğlu’nu bu etapta Serhat Öztemir, Osman Özdoğan ve Can Çelebi takip ettiler. Mert Soley bu etapta lastik patlatınca kaybettiği zamanlar sonrası finise ulaşmayı başaran sonuncu Castrol Fiesta Rallye Cup pilotu oldu. Efemçukuru Castrol Fiesta Rallye Cup yarışmacılarının yarış sonunda dereceleri belirleyen etap olarak ön plana çıktı.

  Yarışın dokuzuncu etabı olan Çatalca etabı yarışın lideri Koray Muratoğlu’nun liderliği ile geçildi. Serhat Özdemir ikinci, bir önceki etapta zaman kaybeden Mert Soley üçüncü sırada finişe geldiler.

  Aynı etapları son kez geçen ve iki gün boyunca toplam 13 özel etapta yarışan Castrol Fiesta Rallye Cup‘ı Koray Muratoğlu birinci sırada bitirerek sezona iyi bir başlangıç yaptı. Serhat Öztemir ikinci, Mert Soley üçüncü, Can Çelebi dördüncü, Osman Özdoğan beşinci, Hamdi Saraçkardeşler altıncı, Burak Ertem yedinci, Burcu Çetinkaya ise sekizinci sırada 2007 sezonun ilk yarışında finiş gördüler. Burcu Çetinkaya aynı zamanda bayanlar birincisi olarak da sezona iyi bir başlangış yaptı. Berkay Şavkay ve Ünal Şenbahar İpragaz Rallisinde finişe ulaşamayan Castrol Fiesta Rallye Cup yarışmacıları oldu.  HABER FOTOĞRAFLARI


  << Haberler Sayfasına Geri Dön