•    HABER DETAY
 • 13.07.2012 - Richard Burns Özel Ödüllü Buğra Banaz, Fiesta Ralli Cup liderliğini pekiştirdi

  Ford’un genç pilotlara destek vermek üzere 2012 ralli sezonuna özel organizasyonla başlattığı Fiesta Ralli Cup’ın ikinci yarışında şampiyonanın lideri Buğra Banaz birinci oldu. İki ayak üzerinden puan veren yarışta 12.2 puan alan 19 yaşındaki genç pilot Buğra Banaz, aynı zamanda Avrupa Ralli Şampiyonası yarışlarında verilen Richard Burns Özel Ödülü’nü de kazandı.

  Türkiye Ralli Şampiyonası’nın üç yarışında puan veren Fiesta Ralli Cup’ın ikinci yarışı, Avrupa Ralli Şampiyonası’na puan veren Boğaziçi Rallisi kapsamında gerçekleştirildi. Cuma ve Cumartesi koşulan 1’inci ayakta 8 özel etabı geride bırakan ekipler Pazar günü koşulan 6 özel etapta da yine birincilik için mücadele ettiler. Fiesta Ralli Cup’ta mücadele eden 9 ekibin 7’sinin katıldığı ve toplamda 774 kilometrenin geride bırakıldığı zorlu yarışın ilk ayağında Buğra Banaz-Taner Oylukan ikilisi Fiesta R2’leri ile birinci olurken yine Fiesta R2 ile yarışan Özcan Söke-Barkın Şahin ikilisi ikinci oldu. 2’nci ayakta Eytan Halfon-Sedat Bostancı ikilisi Fiesta R2’leri ile birinciliği elde ederken Özcan Söke-Barkın Şahin ikilisi 2’nci, Buğra Banaz-Taner Oylukan ikilisi de 3’üncü oldular. Boğaziçi Rallisi Genç Pilotlar Birinciliği’ni kazanan Buğra Banaz, Avrupa Ralli Şampiyonası yarışlarında verilen Richard Burns Özel Ödülü’ne de layık bulundu.

  Sürekli değişen sıralama
  Üç gün süren ve 14 etaptan oluşan uzun ve yorucu Boğaziçi Rallisi birçok sürpriz sonuca sahne oldu. Sıralamanın sürekli değiştiği yarışta Ferhat Tanrıbilir-Burak Koçoğlu ikilisi Fiesta R2’leri ile önde başladıkları yarışın ilk etabını Buğra Banaz-Taner Oylukan ikilisi Fiesta R2’leri ile 2’nci ve Tezcan Dalfidan-Kutay Ertuğrul ikilisi Fiesta ST’leri ile 3’üncü olarak geçtiler. Rallinin 1’inci ayağının ilk 3 etabında Tezcan Dalfidan mekanik arıza ile yarış dışı kalırken Eytan Halfon ise yol dışına çıkarak yarış dışı kaldı. Daha sonraki 3 etapta süren zorlu çekişmede Ferhat Tanrıbilir ve Murat Günarslan’ın da çeşitli sebeplerle yarış dışı kalmasıyla 1’inci ayağın galibi Buğra Banaz- Taner Oylukan oldu.

  Fiesta Ralli Cup’ın Pazar günü koşulan 2’nci ayak yarışında Süper Ralli kuralı ile tekrar start alan Ferhat Tanrıbilir ve Eytan Halfon’un katılması ile yarış heyecanı yeniden başladı. 2’nci ayak yarışına çok hızlı başlayan Ferhat Tanrıbilir-Burak Koçoğlu ikilisi tekrar yarış dışı kalınca, 2’nci ayak yarışının lideri Eytan Halfon-Sedat Bostancı ikilisi oldu. Mekanik problemleri nedeniyle pozisyon kaybeden Buğra Banaz-Taner Oylukan ikilisi ise finişe ulaşmayı başararak 3’üncülük puanını da alıp, Boğaziçi Rallisi’nden en çok puanı toplayan Fiesta Ralli Cup ekibi oldu ve şampiyona sıralamasında liderliğini sürdürdü.

  Fiesta Ralli Cup’ın 3’üncü yarışı Kocaeli Rallisi, Türkiye’de motorsporlarını uzun yıllardır kesintisiz destekleyen tek firma olan Ford Otosan’ın ana sponsorluğunda koşulacak. 28-29 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Kocaeli Rallisi’nde sürecek olan Fiesta Ralli Cup heyecanı, şampiyona puanları birbirine yakın olan Buğra Banaz, Özcan Söke ve Eytan Halfon arasında zorlu bir mücadeleye sahne olacak.

  Fiesta Ralli Cup Puan Durumu:
  Pilot-Copilot Puan
  1. BUĞRA BANAZ 21,2
  2. ÖZCAN SÖKE 13,8
  3. EYTAN HALFON 13,2
  4. ONUR SÜRMELİ 4,0  HABER FOTOĞRAFLARI


  << Haberler Sayfasına Geri Dön