•    HABER DETAY
 • 10 Haziran 2012 - Castrol Ford Team Türkiye’den toprakta beklenen başarı

  Türkiye Ralli Şampiyonası’nın üçüncü ayağı İstanbul Rallisi’nde dört araç ile start alan Castrol Ford Team Türkiye’nin iki Fiesta S2000 aracı da ilk üç’te finişi görürken iki çeker Fiesta R2 otomobiller ise yarışı 9 ve 10’uncu sırada bitirerek kazandıkları puanlarla ekibi şampiyona ikinciliğine yükselttiler.

  Türkiye Ralli Şampiyonası’nın 3’üncü ayağı 33’üncü İstanbul Rallisi, 10 Haziran Pazar günü İstanbul Kurtköy civarındaki etaplarda koşuldu. Sezonun ilk toprak yarışı, güneşli ve sıcak bir günde gerçekleşti. Zorlu mücadelenin yaşandığı İstanbul Rallisi’nde 147 km’si özel etap olmak üzere toplam 346 km’lik mesafe geride bırakıldı.

  Rekabetin üst seviyelerde yaşandığı şampiyonanın ilk toprak zeminli yarışı olan İstanbul Rallisi’nde Castrol Ford Team Türkiye adına yarışan S2000 pilotları Yağız Avcı ve Murat Bostancı, sırasıyla 2 ve 3’üncü olurlarken iki çeker Fiesta R2 otomobille yarışan Emre Yurdakul ve Orhan Avcıoğlu da sırasıyla 9 ve 10’uncu oldular.

  Toprak parkurda iddiasını sürdüren Castrol Ford Team Türkiye, Yağız Avcı-Bahadır Gücenmez ikilisi ile 5, Murat Bostancı-Onur Vatansever ikilisiyle de 3 özel etap en iyi zamanına imza atarak 9 özel etabın koşulduğu yarışın 8 etabında üstünlüklerini ortaya koydular. Castrol Ford Team Türkiye’nin ezici üstünlüğüyle tamamlanan İstanbul Rallisi’nde pek çok önemli rakibini geride bırakan Yağız Avcı, 1.4 saniyelik farkla kazandığı yarışı, aldığı ceza nedeniyle 8.6 saniye geride ikinci sırada tamamladı. Ford Fiesta S2000 otomobiliyle tüm etaplarda mükemmel bir performans sergileyen Yağız Avcı, İstanbul Rallisi’nden kazandığı puanlarla Türkiye Ralli Şampiyonası’nda 3’üncü sıraya yükseldi.

  Bir diğer Ford Fiesta S2000 pilotu Murat Bostancı, co-pilotu Onur Vatansever ile ilk etapta elde ettiği üçüncülüğü yarış sonuna kadar taşırken 2012 Türkiye Genç Pilot Birinciliği’ni de sürdürdü. Castrol Ford Team Türkiye’nin diğer genç pilotları Emre Yurdakul ve Orhan Avcıoğlu, iki çeker Ford Fiesta R2 otomobilleri ile kendilerinden çok daha güçlü ve dört çeker otomobili geride bırakırken burada elde ettikleri iki çeker 1 ve 2’ncilikleri ile aynı zamanda Türkiye Ralli İki Çeker Kupası’nda da ilk iki sıraya yükseldiler.

  Yüksek finiş yüzdesini sürdürerek ilk ona 4 Fiesta otomobil sokmayı başaran Castrol Ford Team Türkiye, Türkiye Ralli Takımlar Şampiyonası’nda liderliğe yaklaşmaya devam ediyor. İstanbul Rallisi’nde 44 puan kazanan ekip, 87 puanla lider ekibin hemen ardından ikinci sırada yer alıyor.

  Bostancı: “Toprak parkur ile birlikte yeniden ivme kazandık”
  Yarışın başından itibaren üstün performanslarını ortaya koyduklarını, ancak zaman cezası nedeniyle yarışı 2’nci sırada tamamladıklarını belirten Castrol Ford Team Türkiye Direktörü Serdar Bostancı, “Toprakta pilot ve araçlarımızın sergilediği performanstan memnunum. İlk üçte 2,ilk onda da 4 aracımızın olması, geçtiğimiz yıllarda kazandığımız zaferlere yakın olduğumuzu gösteriyor. Özellikle Yağız Avcı-Bahadır Gücenmez ikilisi, yarışın ilk etabından son etabına kadar mükemmel dereceler elde ettiler. Genç pilotlarımız ise, takımlarına kazandırdıkları puanlarla gurur duymalılar ,” dedi.

  Türkiye Ralli Şampiyonası Puan Durumu
  Pilotlar :
  1. Luca Rossetti 70,00
  2. Volkan Işık 58,00
  3. Yağız Avcı 42,70

  Takımlar:
  1. Pegasus Rcing 113
  2. Castrol Ford Team Türkiye 87
  3. Team 47 Motorsport 76  HABER FOTOĞRAFLARI


  << Haberler Sayfasına Geri Dön