•    HABER DETAY
 • Apr 07 2012 12:00AM - EGE RALLİSİ – İZMİR / 07-08 Nisan 2011 .

  Türkiye Ralli Sampiyonası 2012 sezonuna Ege Rallisi ile start verdi. Rekabetin yoğun olduğu ilk yarısta 8 adet S2000 sınıfında araç yarıstı.

  Castrol Ford Team Türkiye Takım Yöneticisi Serdar Bostancı’nın yarıs öncesi verdiği röpörtajda stratejimizi su sekilde özetlemistir; “Ege Rallisi ile ilgili stratejimiz çok kısa ve net; Bu yarıs gücümüzün tamamını göstermeyi gerektiren bir yarıs değil ve sezonun uzun bir maraton olduğunu biliyoruz, bu yarıs sonrasında rakiplerimize göre uzun vadeli stratejilerimizi olusturacağız”.

  Yoğun rekabetin yasandığı Ege Rallisinde Castrol Ford Team Türkiye’nin pesini sansızlıklar bir türlü bırakmadı. İlk etapta Fiesta S2000 ile Murat Bostancı talihsiz bir sekilde yoldan çıkarak yarıs dısında kaldı. İkinci gün Yağız Avcı 3. Sırada liderliği kovalarken yasadığı lastik sorunu sonrasında süre kaybetti ve bir sonraki etaplarda da beklenmedik bir sekilde yasanan Direksiyon arızası ile rekabetçi gücünü kaybeden Yağız Avcı arızaya rağmen yarısı tamamlayabildi. Genç pilotlarımızdan Fiesta R2 pilotu Orhan Avcı ise Dört çeker S2000’leri geride bırakarak 6’lığa kadar yükseldiği sırada zorlu etaplarda lastik patlaması sonrasında kaybettiği 6 dakila nedeniyle sıralamada gerilere düstü. Yarısın özetini detaylı olarak bir de Sampiyon pilotumuz Yağız Avcı’nın kaleminden dinleyelim;

  “Merakla beklenen 2012 sezonuna Ege Rallisi ile start vermis olduk. Ege’nin klasik, zorlu ve tuzaklı etaplarında oldukça mücadeleci bir yarıs olacağı asikardı. İlk yarıs olması sebebiyle hepimiz daha dikkatli, puan odaklı yarısmak için yola çıktık fakat tabi yarıs içerisinde her sey değisebiliyor. Yeni ve güçlü rakiplerimizi analiz etmemiz için de önemli bir yarıstı bizim için. Bütün ekiplerin olduğu güzel bir fotoğraf çalısmasının ardından startımızı aldık.

  İlk gün güzel bir tempo tutturduk ve 8 saniye fark ile 3.sırada tamamladık. Lastik seçimimiz 3 etaplık ilk gün için biraz sert kalsa da gayet memnunduk. Takım arkadasım Murat Bostancı’nın henüz ilk etapta geçirdiği kaza ise hepimizi üzdü. Kendilerinde bir sey olmaması ise sevindirici tarafı. İkinci gün için ilk 3 etaba bir de yarısın en uzun etabı olan Beyler etabı eklendi. Etapların da daha kirli olacağını biliyorduk ve hata yapmak daha kolaydı. 2.günün ilk 3 etabında pozisyonumuzu koruduk ve Volkan Isık’ın 18 saniye arkasında, güzel bir mücadele yasadığımız Fatih Kara’nın ise sadece 0.1 saniye önünde ilk Beyler etabına basladık. Lastikleri oldukça zorlayacağını düsündüğümüz bu etapta maalesef korktuğumuz basımıza geldi ve sol arka lastiğimiz etap sonunu getiremedi. Üstüne bir de spin atınca çok fazla zaman kaybettik. Burada lastiklerimi biraz daha kollamam gerekirdi ama olmadı. Benzin stratejimizi de çok iyi yapamadık ve çok fazla benzinle kaldık. Böylece arkanın ağır kalmasının da bunda etken olabileceğini düsünüyorum. Bu durumdan sonra dördüncülüğe düstük ve normal sartlarda son lupta Fatih Kara ile olan 28 saniyelik zaman farkını kapamamız mümkün değildi.

  Hata yapmadan dördüncülük puanı almak için çıktığımız son lupta ise henüz ilk etapta direksiyon pompamız arızalandı ve kalan etapları da öyle tamamlayarak yarısı 14. sırada tamamladık. Ege Rallisi yine bizim için çok iyi bir sezon açılısı olmadı maalesef. Fakat elde ettiğimiz verilerden ve asfalt performansımızdan oldukça memnunuz. Umarım Eskisehir Rallisi’nde sansımız da yanımızda olur ve sonuca ulasabiliriz. Castrol Ford Team Türkiye olarak sezona iyi bir giris yapamasak da sezonun uzun olduğunu düsünerek önümüze bakmamız gerekiyor.

  Simdi önümüzde Eskisehir Rallisi var ve umarım bizim için sezon orada baslar gerçek anlamda. Yine çok yüksek mücadelenin yasanacağı o ralliye takım olarak en iyi sekilde hazırlanacağız. Eskisehir’de görüsmek üzere…”  HABER FOTOĞRAFLARI


  << Haberler Sayfasına Geri Dön